Записатись

ЯК ПРАЦЮЄ КОГНІТИВНО-ПОВЕДІНКОВА ТЕРАПІЯ (КПТ)

КОГНІТИВНО-ПОВЕДІНКОВА ТЕРАПІЯ (КПТ)

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) або, як її ще називають, когнітивно-біхевіоральна терапія (КБТ) – це сучасний, науково-обґрунтований метод психотерапії. Як помітно із абревіатури, КПТ базується на когнітивному та поведінковому принципах.

Що ж це означає? Когніції, тобто думки, мають значний вплив на наш емоційний стан. Уявіть собі, що ви готуєтеся до відповідального заходу, на якому плануєте бути спікером. У вас може виникнути думка «Це величезний успіх, я молодець, що досяг цього», – і на виході будемо мати стан спокою, зібраності, готовності до дій. А якщо у вас виникне думка «Це просто випадковість, насправді я негідний бути на цьому заході», – ось вам готове підґрунтя для пригнічення. А уявіть собі думку «Я точно осоромлюся, всі будуть сміятися з мене і критикувати», – тут у нас розквітає відчуття тривоги чи навіть жаху.

Наші думки не завжди є фактами, які відповідають реальності, адже часто формуються відповідно до минулого досвіду, однак, можуть дуже сильно впливати на нашу поведінку і рішення. І тут КПТ вчить керувати своїми думками, мати вибір, «яку думку думати», відрізняти факти від емоційних суджень і розуміти, котрі думки будуть для нас корисними. Поведінковий принцип КПТ вчить нас про те, що інколи, аби розірвати замкнуте коло, що шкодить якості життя, потрібно обрати іншу, більш ефективну стратегію поведінки, відмовитися від старих моделей, які не спрацьовують, або ж розвинути нові навички, котрих бракує для вирішення конкретних складнощів. КПТ, попри свій фокус на «тут і тепер», тобто теперішньому клієнта, також працює і з минулим досвідом, допомагає його усвідомити, переосмислити та сформувати більш здорові переконання про себе і Світ.

ЧИМ ВАМ ДОПОМОЖЕ  КПТ-ТЕРАПЕВТ?

КПТ-терапевт ніколи не виступає «тренером-дресирувальником» чи гуру психологічних знань, що вчить жити, а вибудовує з клієнтом модель співпраці і працює з ним як одна команда проти труднощів, які є в людини на даному етапі, формуючи спільне бачення проблем та шляхів їх вирішення. В арсеналі КПТ-терапевта багато технік різного спрямування: для роботи з когніціями – дистанціювання від думок і їх тестування, аби могти відрізняти переконання від фактів, вчасно помічати помилки мислення і мати змогу зробити так, аби наші думки працювали на нашому боці, а не проти нас; для роботи з емоціями – різноманітні способи дихання, заземлення, вправи, що допомагають давати раду з тривогою, злістю та різними переживаннями, вчать «відміняти катастрофу» або витягувати себе зі стану сильного пригнічення; для роботи з поведінкою – поведінкові експерименти, в ході яких людина спростовує неробочі моделі та перевіряє, чи працюють нові стратегії, як на них реагує оточення та що вартує удосконалити.

ЯКІ ПРОБЛЕМИ ДОПОМАГАЄ ЕФЕКТИВНО ВИРІШУВАТИ САМЕ КПТ?

Науково доведено, що КПТ ефективно працює з такими проблемами (рекомендовано сучасними протоколами професійних асоціацій психіатрів та психотерапевтів, рекомендаціями міністерств охорони здоров’я та ВООЗ):

  • Депресія;
  • Тривожні розлади (фобії, панічний розлад, генералізований тривожний та обсесивно-компульсивний розлади);
  • ПТСР;
  • Залежності;
  • Розлади харчової поведінки (анорексія, булімія, компульсивне переїдання);
  • Поведінкові розлади;
  • Нейророзвиткові розлади (розлад дефіциту уваги та гіперактивність, розлади аутичного спектру).

Отож, КПТ є сучасним методом, який цілісно і системно підходить до розуміння особистісних проблем, враховуючи сферу думок, емоційних реакцій, поведінки і фізіології, а також впливу зовнішнього середовища, що дає можливість комплексного бачення труднощів і якісної допомоги.

Анастасія Бойко – практичний психолог, консультант у напрямку когнітивно-поведінкової терапії. Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих.


26 Грудня, 2021