Записатись

ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ, ЩОБ ОБРАТИ ПСИХОЛОГА ТА МЕТОД ТЕРАПІЇ?

У нас, в психологічній студії СЕНС, уже під час звернення, адміністратори можуть порекомендувати не лише до якого психотерапевта вам краще звернутися, а й напрямок терапії, який є найбільш ефективним для вирішення саме вашого запиту.

Адже ми знаємо, наскільки іноді буває важко зорієнтуватися:

– як працюють різні методи?
– який підійде вам найкраще?
– і який найефективніше працює саме з вашою проблемою?

Тому ми приготували для вас невеликий дайджест про напрямки, в яких спеціалізуються саме фахівці “Сенсу”:

КОГНІТИВНО-ПОВЕДІНКОВА ТЕРАПІЯ (КПТ).
В основі роботи КПТ лежить принцип – значення має не ситуація сама по собі, а значення, яке ми їй надаємо. Працюючи в цьому напрямку клієнт вчиться аналізувати некорисні патерни мислення та/або поведінки за допомогою схеми: ситуація – думки – емоції – поведінка; таким чином знаходячи неадаптивні способи реагування та навчаючись новим, більш позитивним стратегіям справлятися з труднощами.

Теми, з якими найефективніше працює КПТ:

– Депресія;
– Тривожні розлади (фобії, соціальна тривожність, панічний розлад, розлад тривоги за здоров’я, генералізований тривожний та обсесивно-компульсивний розлади);
– ПТСР;
– Залежності;
– Розлади харчової поведінки (анорексія, булімія, компульсивне переїдання)
– Занижена самооцінка.

EMDR (Eye Movement Desensibilization and Reprocessing – десенсибілізація та переробка за допомогою рухів очей).
Один з найефективніших методів опрацювання травматичних досвідів і тривожних розладів, пов’язаних зі стресом . Це терапія, яка за допомогою рухів очей стимулює механізм адаптивного опрацювання травматичної інформації мозком, а також знижує фізичне та емоційне напруження, яке виникло у людини внаслідок психотравматичного досвіду та пережитих стресових подій у минулому.

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:

– Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
– Комплексний посттравматичний стресовий розлад (кПТСР);
– Травматичні досвіди дитинства та складний досвід дитинвства;
– Розлади адаптації;
– Психологічні травми внаслідок фізичного, емоційного, сексуального насилля;
– Тривожні, депресивні та інші розлади пов’язані зі стресом
– Психосоматичні розлади.

СХЕМА-ТЕРАПІЯ.
Схема-терапія – це відносно молодий напрямок, який був розроблений на основі уже існуючих методів психотерапії, таких як КПТ, Гештальт-терапія, Транзактний аналіз та інші. Теорія Схема-терапії базується на тому, що у психіці кожної людини є набір умовних частин – “схем”. У процесі терапевтичних втручань, клієнт має змогу віднайти та впоратися з дисфункційними схемами з підтримкою більш адаптивних схем. Таким чином це призводить до подолання внутрішніх психологічних страждань та вирішення глибоких особистісних труднощів.

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:
– негативна самооцінка;
– негативні сценарії поведінки;
– дисфункційні міжособистісні стосунки;
– розлади особистості.

ГЕШТАЛЬТ-ТЕРАПІЯ.
Гештальт-терапія – це терапія контакту. Працюючи у гештальті, терапевт спонукає клієнта навчитися бути в контакті з собою та світом тут-і-тепер, поступово віднаходячи гармонію між мисленням, емоціями та тілом. Таким чином клієнт навчається бути більш усвідомленим, будувати більш здорові стосунки з іншими та краще розуміти себе, свої бажання та потреби. А це в свою чергу сприяє особистісному зростанню та подоланню внутрішніх страждань.

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:
– Розуміння себе та своїх справжніх потреб і цілей;
– Розвиток міжособистісних стосунків;
– Комплекси та занижена самооцінка;
– Емоційне вигорання;
– Страхи та тривожні розлади;
– Побудова більш усвідомленого контакту з собою та світом;
– Особистісна самореалізація.

ПСИХОАНАЛІЗ.
Психодинамічний підхід в основному будується на методі вільних асоціацій (вільний потік думок без цензури та заборон) та постійній інтерпретації психологічних захистів (способів психіки пристосовуватися) та переносів/контрпереносів (ставлень та почуттів до людей з реального життєвого досвіду, які клієнт проектує на терапевта). Таким чином клієнт вчиться розуміти себе, свої звичні патерни проживати заблоковані раніше почуття та емоції та використовувати нові, більш зрілі та адаптивні захисти (способи психіки впоратися з труднощами).

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:
– Міжособистісні та сімейні стосунки;
– Опрацювання раннього травматичного досвіду;
– Саморозвиток та самооцінка.

СИМВОЛДРАМА (Кататимно-імагінативна психотерапія).
Це також психодинамічний напрямок, в основі якого лежить опрацювання власного досвіду через проживання метафоричних уявних образів – мотивів, довільних або заданих терапевтом (мотив гори, лугу, квітки та інші.) Таким чином, терапія за допомогою образів впливає прямо на підсвідоме та допомагає вирішити внутрішні конфлікти і полегшити особистісні страждання.

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:
– саморозвиток та самооцінка;
– страхи;
– тривожні розлади.

СИСТЕМНА-СІМЕЙНА ТЕРАПІЯ (ССТ).
В основі ССТ лежить поняття, що особистість формується під впливом найближчого оточення, саме тому терапія опирається на взаємини клієнта всередині сімейної системи. Таким чином людина вчиться вибудовувати здорові стосунки як з іншими, так і з собою.

Проблеми з якими працюють у напрямку системно-сімейної терапії:
– міжособистісні стосунки
– батьківсько-дитячі стосунки
– сімейні проблеми.

ЕМОЦІЙНО-ФОКУСОВАНА ТЕРАПІЯ (ЕФТ).
Цей напрямок зосереджений на ролі емоцій людини, як провідника до внутрішніх потреб. Терапевт часто орієнтується у роботі на теорію прив’язаності, що допомагає побудувати екологічні стосунки з собою та з іншими.

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:
– стосунки в парі;
– повторювані конфлікти в парі та сім’ї;
– міжособистісні стосунки;
– батьківсько-дитячі стосунки;
– сімейні проблеми.

ПОЗИТИВНА ПСИХОТЕРАПІЯ.
Позитивна психотерапія – це не те саме, що позитивне мислення. Сам метод фокусується на тому, щоб навчити людину визнавати і приймати реальність цілісно – як позитивні аспекти, так і життєві негаразди, стреси, конфлікти, хвороби, які є даністю нашого життя. Водночас, у кожної людини є і здібності для того, щоб знайти найкращі для неї рішення проблемних ситуацій, і також є здібності, щоб втілити ці рішення в життя.

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:
– робота з самооцінкою та прийняттям себе;
– робота з емоціями: тривога, страх, гнів, злість, образа, провина;
– професійне та емоційне вигорання;
– міжособистісні стосунки;
– проживання травмуючих подій, вікових криз;
– відновлення життєвого балансу та гармонізація сфер життя.

АРТ-ТЕРАПІЯ.
Цей напрямок не є окремим методом терапії, проте часто застосовується як додатковий та активно використовує мистецтво та усі можливі художні засоби. В основі лежить поняття того, що будь-які витвори, створені людиною – це відображення процесів психіки та внутрішніх переживань. У процесі роботи терапевт може використовувати як загальні, уже наявні інтерпретації, так і опиратися на індивідуальні змісти та сенси, які вкладає клієнт у свою творчість. Арт-терапія працює і як відображення внутрішнього світу людини, відреагування внутрішніх переживань, так і як засіб його перетворення за допомогою художніх образів. Саме тому цей метод надзвичайно ресурсний.

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:
– самопізнання та саморозвиток;
– страхи, фобії;
– тривога у дітей та підлітків;
– внутрішні конфлікти.

ТЕРАПІЯ ПРИЙНЯТТЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ (Acceptance and commitment therapy – ACT)
АСТ – поведінковий напрямок терапії, який полягає в тому, щоб навчити клієнта не боротися із внутрішніми переживаннями та негативними емоціями, а приймати їх. Це допомагає проживати наповнене та змістовне життя, орієнтуючись на особистісні цінності. У цьому методі терапевт рухається за клієнтом часто звертаючись до дихання, практик усвідомленості та метафор.

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:
– Депресивні стани;
– Тривожні розлади (фобії, панічний розлад, генералізований тривожний та обсесивно-компульсивний розлад);
– Травматичні переживання;
– Стрес та вигорання;
– Занижена самооцінка.

MINDFULNESS (Майндфулнес).
Це поєднання класичної психотерапії та східних медитативних практик. Напрямок вчить клієнта розрізняти режим проживання та режим спостерігача та бути у моменті тут-і-тепер. Терапевт часто використовує медитативні практики усвідомлення, дихання, відчуття власного тіла, органів чуття. Таким чином людина краще розуміє свої потреби, вчиться відмежовуватися від зовнішніх подразників, що сприяє гармонії з собою, зниженню тривожних та депресивних проявів.

Теми, з якими найчастіше працюють у напрямку:
– тривожність та депресивні прояви;
– вигорання та стрес;
– покращення емоційного стану.

Також, зверніть увагу, що наші спеціалісти найчастіше мають підготовку у декількох методах, тому завжди зможуть підібрати надійні інструменти саме для вас. А який підхід відгукується вам найбільше?

Для додаткових запитань чи запису на консультацію звертайтеся за телефонами:
067 4848 466;
097 599 0023.

Авторка: Ірина Пилипів – психологиня-консультантка у напрямку КПТ та гештальт-терапії.


17 Вересня, 2024