Записатись

Залишити минуле в минулому – психотерапія за методом ЕМDR

Психотерапевти нашої студії володіють багатьма сучасними та доказовими методами психотерапії. Пропонуємо сьогодні поговорити про один з найефективніших методів короткофокусної психотерапії – EMDR-терапію.

Протягом життя людині часто доводиться зустрічатися з стресовими, травмуючими подіями, які можуть залишити болючий відбиток у пам’яті на все життя. Пережите фізичне, сексуальне чи емоційне насилля, булінг, втрати, воєнні дії чи інші травмуючі події, які наш мозок просто відмовляється переробляти, не дозволяють людині рухатися далі в житті.

Один з методів психотерапії, який використовують для роботи з такими ситуаціями – це EMDR-терапія (від англ. еye movement desensitization and reprocessing) – це терапія, яка за допомогою рухів очей стимулює механізм адаптивного опрацювання травматичної інформації мозком, а також знижує фізичне та емоційне напруження, яке виникло у людини внаслідок психотравмуючого досвіду.

Коли людина зустрічається з надзвичайним травматичним досвідом (насиллям, емоційним зраненням, покинутістю) та не має достатньо ресурсів щоб йому протистояти, можуть виникнути психотравми. Саме тому більшість психотравм походить з дитинства – адже у дитини надзвичайно мало знань та ресурсів як можна себе захистити та впоратись з ситуацією. Рівень стресу та переживання у момент травматичної події може бути настільки непереносимим, що психіка людини не справляється з ними самостійно. Часто люди описують цей негативний досвід як те, що “не вкладається в голові”, “неперносимий” або такий, що “годі було витримати” і в момент такого непереносимого пережиття мозок прагне витіснити травматичну інформацію, а сама людина – про ніколи не згадувати про подію. На жаль, тоді травматичні переживання зберігаються у неопрацьованому вигляді в нашій емоційній пам’яті, роблять особистість напруженою та певною мірою нагадують бомбу сповільненої дії, яку людина носить всередині.
В результаті опрацювання психотравми методом EMDR болісні спогади та психотравмуючий досвід дизактивуються і людина звільняється з полону свого минулого досвіду, а отже може жити вільніше, приймати мудріші рішення, будувати кращі стосунки з собою, з світом та іншими людьми.

Як працює метод?
По суті під час EMDR-терапії психотерапевт та клієнт домовляються про роботу над конкретною негативною подією чи подіями з життя клієнта, які негативно впливають на його життя і здоров’я в теперішньому. Далі під час самої роботи психотерапевт скеровує процес роботи таким чином, щоб за допомогою техніки EMDR (клієнта просять під час спогадів про травматичну подію робити серії білатеральних рухів очима або торкаються лівої правої частин тіла, наприклад колін), мозок зміг опрацювати емоційну пам’ять про подію у більш адаптивний спосіб. Дана техніка EMDR допомогає клієнту тут-і-зараз у безпечний спосіб впоратись з тими переживаннями, з якими в силу різних обставин йому не вдалось впоратись там-і-тоді. Тоді мозок перестає безпричинно боятися та стресувати, коли зустрічається зі спогадами минулого і може знову запустити вроджений адаптивний механізм опрацювання, стресової інформації. Тоді пов’язана з травмою інформація з кожною серією рухів очей починає пришвидшено переміщатися по нейрофізіологічних шляхах, доки не буде досягнуте її безболісне усвідомлення і відбувається «розчинення» негативно заряджених спогадів, наче «нейтралізація бомби сповільненої дії» . В результаті пам’ять на події залишається, але нейтралізує некорисне напруження та порушення психічного здоров’я і людина може залишити минуле у минулому та нарешті насолоджуватись своїм теперішнім.

Перевага методу, в його швидкості. Для опрацювання однієї травмуючої події достатньо 3 – 5 сесій, після яких травмуюча ситуація буде сприйматися легше. Завдяки EMDR, у людини з’являється вибір – як реагувати на хворобливу ситуацію: як раніше чи по іншому, в більш кращий спосіб. Крім того, EMDR може стати унікальним інструментом саморегуляції. З його допомогою можна навчитися самостійно приводити себе в ресурсний стан, легко справлятися з деструктивним впливом стресу, вразливою панікою та почуттям безсилля.
Як і будь який інший метод, EMDR можна застосовувати не у всіх випадках.

Ситуації, коли доречні інші методи роботи:
– Коли є медичні протипокази (відшарування сітківки ока)
– Коли психотравмуюча подія відбувається в теперішньому і псля сеансу психотерапевта, людина повертається в ситуацію насилля (тоді перш за все необхідно забезпечити безпеку в теперішньому).
– Психотичний стан клієнта чи інші розлади, які потребують первинного втручання
– Незадовільне фізичне самопочуття клієнта.
Для роботи в EMDR важливий стабільний теперішній стан людини.

На Заході EMDR рекомендований сучасними протоколами для лікування посттравматичного стресового розладу (ПТСР) Ефективність КПТ та EMDR встановлена кількома десятками рандомізованих контрольованих досліджень (APA, 2004, 2009) і є найбільш ефективним для опрацювання травматичних подій і для роботи з ранніми спогадами або ситуаціями, які негативно вплинули на самооцінку людини, розвиток особистості та її ставлення до життя.

В Психологічній Студії Сенс, за напрямком EMDR працюють:

Мар’яна Франко – психолог та психотерапевт, засновник
Львівської школи емоційного інтелекту, керівник Психологічної студії “Сенс”. Спеціалізується у методах : гештальт-терапія, когнітивно-поведінкова терапія, травматерапія, схема-терапія.

Оксана Міраі – психолог, сертифікований консультант у напрямку когнітивно-поведінкової терапії, кандидат в психотерапевти за напрямком імагінативно-кататимне переживання образів (символдрама), професійний коуч ECF. Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих, терапії пар.

Марта Попова – психолог, консультант в напрямку когнітивно-поведінкової терапії. Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих і молоді.

Мар’яна Сімків – психолог, консультант в напрямку когнітивно-поведінкової терапії. Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих, терапії пар.

Лев Рудий – психолог, консультант в напрямку когнітивно-поведінкової терапії. Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих і молоді.

Ірина Маєвська – психолог-консультант у напрямку когнітивно-поведінкової терапії. Спеціалізується на індивідуальному консультуванні психотерапії дорослих та молоді (від 17р).

Якщо Вас зацікавила дана інформація і Ви бажаєте записатись на консультацію до сертифікованого EMDR терапевта в студії Сенс, звертайтесь за номером: 067 4848 466

Більше інформації EMDR-терапію:
Українська асоціація “EMDR-терапія”:
http://www.emdr.com.ua/
Більше про пост травматичний стресовий розлад (ПТСР):

Більше про метод EMDR:
https://en.wikipedia.org/wiki/Eye_movement_desensitization_and_reprocessing
З клінічними дослідженнями можна ознайомитись тут:
http://emdr-europe.org/research/research-studies/

©Mariana Franko
©Марія Скочиліс


29 Травня, 2019