В терапії, ми часто робимо ревізію власних ресурсів – звідки беруться, на що витрачаються і куди йдуть? Якби ви зараз взяли і розклали чотири слова «можу», «хочу», «треба» і «мушу» у порядку спадання, тобто від того поняття, якого зараз найбільше у вашому житті, до того, якого найменше, то як би виглядала ця послідовність? Спробуємо?
Тоді подумайте, у вашому житті зараз на першому місці – хочу, можу, треба чи мушу? А на останньому що? Пропоную протягом дня поспостерігати за собою, а завтра, переглянути розшифровку цих важливих понять та чому так важливо на них зважати для збереження внутрішнього балансу.
Розклали? Як виглядає Ваша послідовність?
ХОЧУ-ТРЕБА-МУШУ-МОЖУ чи, навпаки: ТРЕБА-МУШУ-МОЖУ-ХОЧУ а може якась інша комбінація?
Річ у тому, що слова людини завжди є певним відображенням також і її внутрішньої реальності. А поняття, які я перелічила, ще й показують актуальний розподіл сил у вашому житті. Так, слово «хочу» буквально = ресурс, який ви отримуєте (чи можете отримати) від зовнішнього світу. Якщо «хочу!» у вас виявилось найбільше і до того ж ви ще й доросла людина – я вас вітаю, це нечаста історія в дорослому житті. Проте зразу зазначу, що саме місця, де живе наше «хочу» – це єдині місця, де ми наповнюємося енергією. Тому варто прагнути, щоб саме слово «хочу» частіше бувало на перших позиціях, як у цьому вашому списку, так і вашому житті загалом.
На противагу, слово «треба» якраз вказує на те, що ви робите для інших. Це «слово-соціальна вимога», «слово-соціальна норма». Тобто місце видачі вашого внутрішнього ресурсу, виходячи з соціальних очікувань та норм (до речі, як явних, так і уявних, на кшталт: «треба бути хорошою людиною» чи «треба бути добрим працівником»).
Щоб зрозуміти різницю між хочу і треба, можете просто зараз спробувати вголос промовити і прослідкувати, що відбувається, коли ви кажете: «я хочу зробити цей проект», а коли: «мені треба зробити цей проект» або: «я хочу прочитати цю книгу» і «мені треба прочитати цю книгу». Відчули різницю? «Треба» менше запалює, чи не так? А є ж іще «я мушу зробити цей проект» і «я мушу прочитати цю книгу». І якраз слово «мушу» вказує, що ситуація уже стала настільки гострою, що від вас уже чогось вимагають самі обставини. Тобто ресурс знову йде на видачу, на те щоб вписатися в вимоги реальності.
Ну і останнє з чотирьох понять, – «можу». Воно моє улюблене, але я ще жодного разу не бачила, щоб клієнти розміщали його на перше місце серед чотирьох. Можливо тому, що до мене, як до психологині, звертаються тоді, коли уже чомусь утворилась діра в ресурсах. Адже саме слово «можу» показує, що ви закумулювали певні ресурси, показує вашу теперішню силу, порадність та можливості. Звісно, життя мінливе і в різних періодах можуть виникати потреби, які будуть диктувати нам, яке з понять: «мушу», «треба», «хочу», «можу» зараз повинно бути на першому місці. Проте, з психологічної точки зору, комбінація, котра, наче код до внутрішнього сейфу, розкриє весь ваш потенціал виглядає так: «ХОЧУ»- «МОЖУ» – «ТРЕБА» – «МУШУ» І саме такої комбінації у житті я вам щиро бажаю.
Мар’яна Франко – психологиня, психотерапевтка, засновниця та керівниця Психологічної студії Сенс. Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих у методах: когнітивно-поведінкова терапія, схема-терапія, гештальт-терапія, та EMDR-терапія.
Записатися на консультацію до Мар’яни Франко, можна за номером: 067 4848 466.
Найближчим часом з вами буде контактувати наша адміністратор, узгодить всі деталі та відповість на питання