Переживання та тривога – це природна схильність, яка властива усім людям. А отже переживати є абсолютно нормальним для усіх нас. Навіть важко собі уявити, як би виживали первісні люди у дикій природі поруч небезпечними звірами без такої рятівної для них тривожної реакції: втікати чи нападати.
Адже наша тривога – це еволюційний подарунок для нас, але часом цей подарунок може повернутися проти нас… Чому так, чому саме цей еволюційний механізм тривоги так часто повертається проти нас і ми маємо надмірні переживання? Насправді тому, що люди мають здатність до символічного мислення, а отже ми вміємо мислити також про неіснуючі небезпеки. Саме тому нам усім зараз так важливо вчитися того, щоб наша тривога «не псувала» якість нашого життя.
У психології існує поняття корисних і некорисних переживань, які нам важливо вміти розділяти між собою. Припустимо, якщо ми говоримо про корисні переживання, ми розуміємо, що вони мають:
В той час як некорисні переживання є:
Тобто, якщо людина ставлячи собі запитання: «Чи це реальна проблема і чи я можу щось зробити для її вирішення» дає відповідь «так!», – ми розуміємо що це корисне переживання, яке стосується реальної проблемної ситуації, яку треба розв’язувати. Некорисні переживання та страхи варто вчитися «відпускати» і переключати свою увагу на щось корисне (корисну діяльність чи думку).
Подолання надмірних страхів та тривоги включає у себе роботу над усвідомленням власного страху і покрокову зустріч із ним (з ситуацією чи об’єктом, яких ми боїмося). Найскладнішим етапом лікування свого страху є так звана «експозиція». Її ціль – перевірити наші тривожні думки та очікування. Це етап, коли ми маємо подивитися в очі нашому страху.
Сучасні протоколи при роботі з тривожними розладами рекомендують когнітивно-поведінковою терапію (КПТ терапію) + антидепресанти (при потребі). І власне в психотерапевтичній практиці когнітивно-поведінкової терапії кожен вид тривожного розладу, які між іншим складають найпоширенішу групу психічних розладів (прості фобії, соціальні фобії, посттравматичний стресовий розлад, генералізований тривожний розлад, панічні атаки, обсесивно-компульсивний розлад, агорафобія) має свій протокол роботи. А це означає, що загальної інструкції щодо подолання тривоги не існує. Але ми спробуємо запропонувати вам важливі поради психолога про те, як побороти свій страх, які є доречними при самостійній роботі з тривогою.
Тривогу можна віднести до тривожного розладу коли є:
Над питанням лікування своєї тривоги варто замислитися коли чітко спостерігається певна циклічніть процесу тривоги. А це має місце тоді коли є: помилкове сприйняття ситуації як небезпечної, яке за собою веде реакцію тривоги, що формує поведінку уникнення та заходи безпеки. І в результаті ми отримуємо відсутність можливості відкорегувати сприйняття ситуації як небезпечної.
Дієвий способом переконатися, що ми більше не уникаємо своєї тривоги полягає у тому, щоб перетворити контакт із нею на частину нашого життя. Наприклад, для тих хто боїться собак, корисно було б завести домашнього друга – песика. А значить навчитися кидати своїм страхам виклик.
Якщо ж з надмірною тривогою чи страхами самостійно впоратися все ж не вдається, то найкраще не запускати проблему, роками потерпаючи від постійного страху та тривоги, звернутися до КПТ-терапевта, який допоможе вам впоратися буквально за декілька місяців.
Щасти Вам!
Марта Попова – практичний психолог, консультант в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Студії «Сенс». Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих.
Найближчим часом з вами буде контактувати наша адміністратор, узгодить всі деталі та відповість на питання