fbpx
Записатись

Така різна тривога

Ймовірно, Ви уже знайомі з поняттями тривожність, нав’язливі думки, панічні атаки. Дуже часто усі ці симптоми змішують в один розлад, проте, це не зовсім коректно. Адже існує суттєва відмінність між ГТР (генералізованим тривожним розладом) та панічним розладом/ панічними атаками (ПА), хоча обидва справді супроводжуються надмірною тривогою.

Сьогодні ми хотіли б поговорити про різницю з боку усіх аспектів:

ЕМОЦІЇ

– ГТР

Якщо при панічних атаках тривога може досягати рівня 10 з 10, а потім різко знижуватись, то при ГТР вона може бути на 3,5 з 10, але людина ніколи не відчуває спокою.

– ПА

Сильне почуття страху і неспокою, яке зазвичай зменшується за 20-30 хв.

ДУМКИ

– ГТР Мозок наче весь час генерує катастрофічні сценарії, що жахливого може статися в житті загалом, які складаються в неперервний ланцюжок, охоплюють різні теми і за змістом доволі імовірні.

– ПА

Під час панічної атаки люди думають, що от-от станеться щось, що несе загрозу саме їхньому фізичному або психічному здоров’ю, які не мають фактичного підтвердження (наприклад, при огляді лікарі не знаходять жодних фізичних розладів). Найтиповіші думки: У мене станеться інфаркт; Я зімлію і впаду; Я задихнусь; Я збожеволію і т. д.

ТІЛО

– ГТР

Людина весь час відчуває напругу в м’язах, перевтому, має безсоння, брак апетиту, головний біль тощо.

– ПА

Серце б’ється дуже швидко,завмирає, або дуже “калатає”; дуже часте дихання; відчуття браку повітря; біль голови, у грудях чи тілі; стискання в горлі, задуха, нудота; запаморочення; заніміння, або поколювання у пальцях, на губах; тремтіння; пітливість, почервоніння; відчуття нереальності подій.

ПОВЕДІНКА

– ГТР

Особа, схильна до переживань, багато перевіряє, контролює, інструктує, прораховує наперед, шукає безліч інфомації, перепитує, або навпаки уникає.

– ПА

У паніці люди намагаються якнайшвидше втекти у безпечне місце; намагаються уникати подібних ситуацій у майбутньому; можуть виконувати певні дії, які дають почуття безпеки; часом люди настільки переконані, що їм загрожує небезпека, що викликають швидку або лікаря.

Розрізнити ці два стани надзвичайно важливо, адже, щоб ефективно допомогти собі, ми маємо розуміти, що саме з нами відбувається, і, за потреби, звернутися по допомогу психотерапевта.

Матеріали підготувала психологиня, Ірина Пилипів.


13 Жовтня, 2021