Записатись

Психологічна вправа «Техніка радикального прийняття» (техніка з методу DBT – діалектично-біхевіоральної терапії)

Це дуже важливе вміння – помічати, що з тобою відбувається, потім якось це називати словами, а вже після цього, ти можеш потроху вчитися з цим справлятися все краще і краще. Саме для цього розроблена техніка радикального, тобто абсолютного прийняття реальності. Вона наче б то просто виглядає та повірте, це одна з найскладніших навичок.

На чому базується техніка? Річ у тім, що:

– Те, що ми не хочемо приймати реальність, ніяк не змінить реальність;

– Щоб змінити реальність, потрібно її спершу прийняти;

– Прийняти реальність не вийде без певного внутрішнього дискомфорту, який може доходити аж до рівня болю. Адже біль це сигнал, що щось не так, що я торкаюсь дискомфортної для себе теми (нам з вами якраз туди, адже це і є ваша точка до зросту і для цього нам потрібна техніка);

– Люди уникають прийняття через те, що так вони уникають болю. Для цього ми заперечуєм, прикрашаєм, виправдовуємо реальність/інших/себе – «не ми такі, життя таке», «якщо я буду хорошим, то все буде добре» і т.д.

– А щоб прийняти реальність такою, як вона є, нам з вами треба навчитись не уникати, своїх складних емоцій (злості, роздратування, незадоволення, розчарування, смутку), а навпаки, торкатись до них та не заперечувати того, що відбувається.

Важливий момент: «Прийняти – не означає погодитись» Тобто не заперечувати реальність, не означає з нею погоджуватись. Як наприклад, прийняти факт насилля, це ще не означає погодитись насиллям.

А як же робити саму техніку?

1 Крок. Помітити, що ви чогось уникаєте (напр.: несправедливості або того, що вас хтось не любить. Зазвичай це там, де ви собі говорите: «не може бути!» «чому зі мною?» «чому так?» «мабуть мені здається»

2 Крок. Запишіть собі, що зміниться в вашому житті, коли ви приймете таку реальність і будете діяти відповідно до неї. (Напр.: як я житиму, коли перестану чекати, що «він/вона мене полюбить», «вони мене оцінять» )

3 Крок. Далі – найважливіша частина техніки: назвіть те, що відбувається «словами через рот», в стилі – ЦЕ Є ТЕ, ЩО ЦЕ Є Наприклад: – «він мене не любить» означає, що «він мене не любить» – «вона мене обманює» означає, що «вона мене обманює» – «вони мене не цінують» означає, що «вони мене не цінують» – «це насилля» означає, що «це насилля» Це і є момент прийняття. !! Тут важливо – зупиняйте автоматичні думки та намагання якось все собі пояснити, оцінити, виправдати, засудити чи якось вирішити те, що ви помітили. Просто: це є те, що це є.

Якщо ви спробуєте виконати вправу, то помітите наскільки складно не починати одразу уникати того, чого ви не хочете бачити, не заперечувати, не засуджувати чи не думати що з цим зробити, а просто дивитися на реальність таку, якою вона є. Мозок постійно намагатиметься уникнути неприємного знання. Але якщо вам вдасться освоїти цю практику, незабаром ваше життя стане вільнішим, а жити стане значно легше. Адже техніка радикального прийняття це, в першу чергу, про розширення вашої картини світу, прийняття світу радикально – таким яким він є.

Сподіваюсь, мені вдалося передати як суть підходу радикального прийняття, так і саму техніку.

Мар’яна Франко – психологиня, психотерапевтка, засновниця та керівниця Психологічної студії Сенс. Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих у методах: когнітивно-поведінкова терапія, схема-терапія, гештальт-терапія, та EMDR-терапія.

Записатися на консультацію до Мар’яни Франко, можна за номером: 067 4848 466.


6 Вересня, 2021