fbpx
Записатись

ПРО ПОСТТРАВМАТИЧНИЙ СТРЕСОВИЙ РОЗЛАД (ПТСР) ТА ЙОГО ПОДОЛАННЯ

Посттравматичний синдром або посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) є комплексом симптомів порушення особистості, який виникає у результаті надсильного травмуючого впливу на психіку людини. Напевно багато хто чув про ПТСР і здебільшого цей розлад асоціюється у нас з ветеранами війн, з людьми, які пережили катастрофу або насильство. І справді, внаслідок серйозних катастроф та критичних подій часто розвивається ПТСР. Це так звані Т-травми або травми з великої літери «Т» (війна, стихійне лихо, автокатастрофи, зґвалтування, побиття…). Проте ПТСР трапляється не лише у випадках надзвичайного, але й систематичного насильства. Це так звані t-травми або травми з маленької літери «t» (коли людина живе з тираном, переживає булінг чи має роботу, пов’язану із інтенсивним стресом (поліція, МЧС, швидка допомога…).

Буває навіть так, що ПТСР виникає, коли хтось був не учасником, а свідком травмуючої події. Наприклад, ПТСР може виникнути у того, хто побачив аварію, насильство над близьким. Іноді можна просто почути про надзвичайну травму і отримати симптоми ПТСР. Так у однієї бабусі розвинувся ПТСР , коли вона дізналася про зґвалтування її онуки, оскільки спливли травми її дитинства.

Але є й хороші новини – не в усіх людей в результаті травмуючих подій виникає ПТСР. Для розвитку розладу повинно співпасти безліч речей: особливості нервової системи, умови виховання і розвитку людини, чи були травмуючі події раніше, а також, як часто вони відбувалися та чи була вчасно надана психологічна допомога. Також важливо, у якому віці була людина на той момент та у якому стані була психіка постраждалого на момент події…
Важливо вчасно зрозуміти, що у людини ПТСР, щоб надати відповідну допомогу та людина могла впоратися з пережитим стресом.

Про що також варто пам’ятати як психологам, так і суміжним спеціалістам так це про те, що ПТСР є коморбідним розладом (тобто таким, що часто поєднується) або навіть є причиною алкоголізму, наркоманії, різного роду залежностей (ігроманія, нерозбірливі сексуальныні зв’язки), психозів, девіантної поведінки (спроб суїциду, саморуйнівної поведінки (пр.: порізи, надмірний ризик)…

СИМПТОМАТИКА ПОСТТРАВМАТИЧНОГО СТРЕСОВОГО РОЗЛАДУ (ПТСР)

Основними симптомами посттравматичного стресового розладу є:

 • наявна травмуюча подія;
 • повторне її переживання (інтрузії та флешбеки);
 • поведінка уникнення (певних місць, подій або саме спогадів);
 • негативні думки і емоційні порушення;
 • підвищена тривожність;
 • виражений дистрес;

ДІАГНОСТИКА ПОСТТРАВМАТИЧНОГО СТРЕСОВОГО РОЗЛАДУ (ПТСР)

Діагностика ПТСР проводиться лікарем-психіатром або клінічним психологом на основі скарг за допомогою спеціальних шкал та опитувальників та його слід відрізняти від гострого стресового розладу (який зазвичай минає після того, як пройде від одного трьох місяців після події).

Згідно американської класифікації психічних захворювань, для постановки діагнозу ПТСР, треба враховувати наступне:

 • Наявність стресора – тобто травмуючої події, про що описано вище
 • Інтрузивна симптоматика – флешбеки (людина раптом різко немов повертається на місце тих подій і перестає усвідомлювати, що все у минулому, втрачається зв’язок з реальністю.);
 • Так звана, тріада Бека (немає задоволення (апатія, безцільність, нерішучість, низька самооцінка) – немає настрою (тривоги, страхи, песимізм, суїциїдальні думки) – безсилля (немає апетиту, поганий сон, загальмованість, нічні кошмари);
 • Уникнення. Приміром, людина перестає їздити за кермом після аварії, або радіти життю після втрати товариша у бою;
 • Негативні думки про себе, світ, майбутнє аж до бажання покінчити з життям;
 • Амнезія, емоційне оніміння (нічого не відчуваю);
 • Реактивність організму. Коли людина постійно готова відбити небезпеку “підвищена боєготовність”, моніторинг оточення на предмет небезпеки, немає можливості розслабитися, поганий сон. Тривалість. Як правило такий стан триває не менше трьох місяців, хоча, звісно, все індивідуально.
 • Дезадаптація. Щоб говорити про наявність ПТСР, треба бачити, що людина “страждає” від вище перелічених симптомів та вони не є для неї нормальними.

Приклади: проблеми з близькими, на роботі, скарги на внутрішній стан, зовнішні ознаки (втрата ваги, безсоння, безпідставна агресія).

У будь-якому разі, пам’ятайте, що діагноз може поставити тільки лікар-психіатр або клінічний психолог!

ЛІКУВАННЯ ПОСТТРАВМАТИЧНОГО СТРЕСОВОГО РОЗЛАДУ (ПТСР)

Лікування ПТСР відбувається:

 • за допомогою доказових методів психотерапії (методи першого вибору – EMDR-травматерапія або когнітивно-поведінкова терапія (КПТ);
 • медикаментозне лікування (антидепресанти, протитривожні медикаменти);
 • медичний Канабіс (тільки після перелічених вище способів, добре впливає на сон);
 • добре коли також відбувається підтримуюча особиста терапія, групова терапія та, за необхідності, людина отримує медичну та соціальну допомогу.

Ольга Самвелян – психолог-консультант у напрямку когнітивно-поведінкової терапії та арт – терапії.


11 Лютого, 2022