Смерть близької людини – це досвід, який може торкнутися кожного з нас. Живучи в часи війни, ми все більше стикаємося із раптовими втратами, тому дуже важливо говорити про це, розуміти особливості горювання і знати, як можна допомогти собі та своїм рідним.
1. Визнати реальність втрати.
Коли ми дізнаємося сумну новину про смерть близької людини, перший імпульс, який виникає – сказати, що це неправда, це неможливо, такого просто не могло статися. Це нормальна реакція, адже, наша психіка не готова відразу зіткнутися з таким болем. Далі має наступити примирення з реальністю і визнання того, що потрібно продовжувати життєвий шлях без рідної людини. Якщо цього не відбувається, людина застрягає у своєму горі і не може йти далі, викривлює дійсність і живе в ілюзії, що не дає пережити втрату і дбати про близьких, які залишилися поряд.
2. Оплакати втрату.
Друге завдання є дуже важким і пов’язане із проживанням емоцій, що виникають після смерті близької людини – біль, смуток, розпач, провина, злість, відчуття несправедливості, жаль: все це страшенно непросто пропустити через себе, однак необхідно для того, аби пережити горе.
Часто на цьому етапі можуть виникати ускладнені реакції:
3. Знайти втраченій людині особливе місце у пам’яті.
Пережити втрату – не означає забути нашого близького. Навпаки, нам важливо осмислити, якою для нас була ця людина, що вона привнесла в наше життя, які моменти подарувала, як вплинула на наше формування і з вдячністю зберегти це все у пам’яті і в серці. Якщо ми уникаємо горя, то також уникаємо і спогадів про дорогу нам людину, втрачаємо ту цінність, яку людина при житті нам дала.
4. Реорганізувати життя і навчитися жити без втраченої людини.
Пережити горе – це також пережити втрату спільного майбутнього і життя, яке ми мали, будучи разом. На цьому кроці важливо переосмислити свої плани, розвинути нові навички, які допоможуть справлятися без померлого, а також знайти нові цілі і наповнити їх новими сенсами.Немає такої техніки чи практики, яка б забрала горе і допомогла не проходити через це все. Але важливо пам’ятати, що біль втрати є формою любові до нашого близького. І у пережитті горя нормально проявляти емоції, нормально просити про допомогу, нормально хотіти знати, що хтось є поряд, нормально потребувати простору і часу, нормально проявляти доброту до себе і дозволяти собі бути із втратою у свій спосіб.
Анастасія Бойко – практичний психолог, консультант у напрямку когнітивно-поведінкової терапії. Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих.
Найближчим часом з вами буде контактувати наша адміністратор, узгодить всі деталі та відповість на питання