Вживаючи слово «депресія» люди часто не до кінця розуміють яке визначення стоїть за ним. Адже є велика відмінність в поняттях депресія та депресивний настрій, який, між іншим, час від часу може бути у всіх нас.
Депресія – це захворювання, яке супроводжується постійним пригніченим настроєм, втратою бажання до будь-якої діяльності, яка раніше приносила задоволення.
Дуже важливо діагностувати депресію, аби зрозуміти, яку допомогу можна запропонувати людині.
Симптоми даного захворювання наведені в Американській класифікації хвороб DSM-5, або ж Міжнародній класифікації хвороб МКХ-11:
1) депресивний настрій, плаксивість;
2) зменшення зацікавленості до діяльності, яка раніше приносила задоволення;
3) посилення або зниження апетиту (бажання їсти більше солодкого, ніж зазвичай);
4) безсоння або надмірна сонливість;
5) психомоторне збудження або загальмованість;
6) відчуття втоми або втрати енергії;
7) самокритика, почуття безнадійності;
8) зниження гостроти мислення, труднощі з концентрацією уваги або у прийнятті рішення;
9) суїцидальні думки без окресленого плану, спроби самогубства або наявність плану вчинення самогубства.
Якщо у вас присутні 5 з 9 симптомів від двох тижнів до двох місяців, вам варто звернутися за допомогою до спеціаліста. Якщо у вас пригнічений настрій, підвищена плаксивість, але інших симптомів немає, вам варто обстежити щитоподібну залозу та звернутися до ендокринолога. Адже не діагностоване захворювання щитоподібної залози дуже подібне до перебігу депресії.
Немає однієї причини, яка б призводила до депресії. Фактори можуть бути різні: біохімічні, міжособистісні, поведінкові чи когнітивні.
Інколи депресія може йти в парі з іншими захворюваннями: тривожні розлади, ПТСР та інші.
Депресія буває різних видів: від легкої, помірної форми, до важкої.
Маючи достатньо внутрішньої сили та енергії людина може вийти з легкого ступеню депресії навіть самостійно. Проте, якщо ви помічаєте, що не в змозі справитися самотужки, варто звернутися за допомогою до спеціаліста.
Важливо розуміти, що діагноз депресія може поставити лише лікар психіатр та після діагностичної консультації призначити фармакотерапію, згідно ступеню важкості стану пацієнта. Адже при помірній чи важкій клінічній депресії ліки у поєднанні із психотерапією є просто необхідними.
У боротьбі з депресією застосовують Когнітивно-поведінковий підхід терапії, який, згідно досліджень, дає високі результати. Певні практики з КПТ та майндфулнесу допомагають запобігти рецидиву повернення симптомів.
Пам`ятайте, що такі прості правила, як достатня кількість випитої води щодня, відносно здорова їжа, добрий сон, помірна фізична активність, наявність соціальних зв`язків та турбота про себе – попередять ризики депресивних станів.
Вчіться дбати про себе вже сьогодні.
Оксана Круц – психологиня, психотерапевтка Психологічної студії «Сенс». Спеціалізується на індивідуальному консультуванні та психотерапії дорослих у методі когнітивно-поведінкової терапії, арт-терапії, а також символ-драми.
Записатися на консультацію до Оксани Круц, можна за номером: 067 4848 466.
Найближчим часом з вами буде контактувати наша адміністратор, узгодить всі деталі та відповість на питання