fbpx
Записатись

Червоні прапорці токсичних стосунків

У нас не прийнято вчитися будувати відносини. І дарма, адже насправді ми все життя живемо в стосунках (якщо не в реальних, то у віртуальних) й від того, якими будуть ці стосунки, напряму залежить якість нашого життя та внутрішнього благополуччя.
Можливо ви вже помічали, що коли у людини гарні стосунки, вона стає вільнішою і впевненішою в житті, а у результаті нездорових, токсичних стосунків, навпаки, – починає почуватися пригніченою та розбитою. Таким чином, ми можемо умовно розділити усі стосунки на здорові і нездорові.
Здорові стосунки – це там де підтримують, дбають та поважають. Це коли ти після важкого робочого дня приходиш додому і починаєш ламати собі голову, як би це ще примудритись прибрати і приготувати щось дітям? А чоловік каже: «Давай я сам усе приготую, а ти посидь трохи зі мною і розкажи як у тебе там справи?».
Нездорові, токсичні стосунки – це коли твої потреби починають зневажати, ігноруватита утискати.
Це тоді, коли ти з ніг вибиваєшся, щоб тільки їй вгодити, а натомість отримуєш критику, що ти знову щось зробив не так, а будь-яка спроба пояснень звершується тим, що: «Ти якось не так реагуєш». Нездорові стосунки завжди містять переживання, що з тобою щось не так і тому токсичні стосунки часто супроводжує страх покинутості.
Добре, якщо відрізняти здорові стосунки від токсичних навчили ще мама з татом. У такому випадку, зазвичай, все закінчується любовними синцями та подряпинами підліткового віку. Але, на жаль, часто нам таки доводиться здобувати ці знання на власному, уже значно більш травматичному дорослому досвіді.
Щоб раптом не потрапити у пастку токсичних стосунків, важливо навчитися вчасно помічати, що взаємини з партнером починають звертати кудись не туди. Згідно Katie Hood є п‘ять основних маркерів, які свідчать про нездорові стосунки:
1)Тиск
Якщо ви відчуваєте, що на вас тиснуть і вам “важко дихати” у цих стосунках, то, швидше за все, ваші почуття та потреби ігнорують – тоді ці стосунки нездорові і так не повинно бути.
2) Заниження самооцінки
Це нормально очікувати на підтримку від близьких стосунків. Більш того, здорові стосунки сприяють підвищенню нашої самооцінки. Тому якщо у стосунках ви, навпаки, помічаєте, що починаєте втрачати впевненість у собі та постійно чуєте від партнера/ки звинувачення, знецінення та осуд – ці стосунки нездорові і так не повинно бути.
3) Ревнощі
Якщо ваш партнер/ка уже не просто ревнує, що ви приділили свою увагу комусь іншому, а коли він чи вона уже починає постійно слідкувати за вами та контролювати, що ви робите – як офлайн, так і онлайн. Це називається паталогічними ревнощами і так не повинно бути.
4) Ізоляція
Коли ви помічаєте, що ваш партнер/ка починає поступово ізольовувати вас від ваших друзів та рідних і що ваше коло спілкування звужується, аж до того, що ви втрачаєте свою незалежність – це називається ізоляція і так не повинно бути.
5) Покинення
Добрі стосунки з близькою людиною передбачають більшу впевненість, безпеку та довіру. Якщо ж ви помічаєте, що партнер/ка, навпаки, загострює ваш страх покинення – це маніпулятивна поведінка і так не повинно бути.
І чи не найголовніше, – завжди пам’ятайте про Перше правило безпеки в стосунках – це правило STOP. Якщо ви раптом побачите себе у поганій історії – ідіть звідти. Якщо ви помилилися, то пізніше завжди можна буде порозумітися з людиною, а якщо виявитеся правими – збережете себе, здоров‘я, а можливо, навіть власне життя.
Мар’яна Франко – психологиня, психотерапевтка Психологічної студії “Сенс”, тренерка з розвитку емоційного інтелекту Львівська Школа Емоційного Інтелекту.

16 Червня, 2021